Prof. Havlas pracuje v oboru ortopedie od roku 1996. Jeho odborným zaměřením je v rámci ortopedie kromě endoprotetiky velkých končetinových kloubů především sportovní traumatologie a komplexní rekonstrukční chirurgie kolena, ramena a horní končetiny, a to jak u dětských, tak u dospělých pacientů.

Prof. Havlas je aktivním členem několika významných národních i mezinárodních odborných společností (SSTA – Společnost pro sportovní traumatologii a artroskopii, ČSOT – Česká společnost pro sportovní traumatologi a artroskopii, ESSKA – European Society for Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy, SICOT – International Society for Orthopaedics and Traumatology, ORS – Orthopaedic Research Society).

Prof. Havlas je také držitelem několika mezinárodních ocenění v oblasti výzkumu v oboru ortopedie a je autorem prací a odborných statí publikovaných v české i mezinárodní literatuře. Od r.1996 působí na Ortopedické klinice UK – 2. lékařské fakulty v Praze Motole, kde v současné době pracuje na pozici školského zástupce přednosty. V letech 2005 – 2009 působil jako konzultant v oboru ortopedie a traumatologie ve Velké Británii. Zde působil také na Universitě Glasgow v rámci pre a postgraduální výuky v oborech Ortopedie a Traumatologie.

  • Ambulantní činnost
  • Prof. Havlas provozuje komplexní ambulantní činnost v oboru ortopedie a traumatologie, a to jak v rámci Ortopedické kliniky Univerzity Karlovy – 2. lékařská fakulty a FN v Motole, kde je v současnosti zástupcem přednosty kliniky, ale také v privátní sféře. Soukromé konzultace a poradenskou činnost v oboru ortopedie, traumatologie a sportovní medicíny se jeho pacientům dostane také v soukromé ordinaci v Praze.

  • Operativa
  • Komplexní operační zákroky Prof. Havlas provádí předně na pracovišti Ortopedické kliniky University Karlovy – 2. lékařská fakulty a FN v Motole. Operační zákroky provádí také v nově zrekonstruovaném soukromém zařízení Jessenia s.r.o. v Berouně, kde se podíl na rozvoji specializované artroskopické rekonstrukční operativy pohybového aparátu.

  • Fyzioterapie
  • Léčba pohybového aparátu je optimální pouze při součinnosti diagnostické, operační a rehabilitační péče. Prof. Havlas, který působí v oboru ortopedie od roku 1996, právě tento typ péče svým pacientům nabízí. Spolupracuje s předními českými fyzioterapeuty a má přímou vazbu na Rehabilitační kliniku Malvazinky, kde působí od r. 2012 jako Lékařský ředitel. Na klinice se podílí na tvorbě koncepce léčebného programu v rámci rehabilitace, fyzioterapie, artorskopie, sportovní traumatologie, ortopedie a dalších chirurgických oborů.